ממשלת רק לא ביבי תחילה או שחזור ממשלת רבין/ברק?

האלטרנטיבות האמיתיות הקיימות במערכת הפוליטית הישראלית מגוונות מהאלטרנטיבות הקיימות בשיח הציבור. בטור זה אני מסביר את ארבע האלטרנטיבות הסבירות ביותר, אשר טרם עלו לשיח הציבורי.

בעוד רבים מהפרשנים מכנים את תוצאות הבחירות "תיקו מקסיקני" אני רואה בהן הפסד מוחץ לנתניהו וקואליצית ההפיכה הדתית-רודנית שהוא תיכנן: הליכוד-חרדים-דתיים קיבלו כ-55 מנדטים. רחוק מאוד מרף ה-61 ואף 60 המאפשר להם גוש חוסם.
מצד שני – יש הטוענים שמדובר בשוויון שלא ניתן לשבור אותו מאחר וגוש השמאל כולל ערבים, ליברמן לא מסכים ללכת איתם ולכן האלטרנטיבות הן אחדות בין הליכוד לכחולבן, התפצלות של אחת המפלגות הללו או בחירות נוספות בהן נתניהו ימשיך לכהן כממשלת מעבר לנצח. האמנם?

אני רוצה להציע כאן שלוש אלטרנטיבות לפרשנויות הנ"ל, כולן סבירות בהרבה מתרחישי הפרשנים:

תרחיש 1 – שיחזור של ממשלת רבין/ברק
בעלי הזיכרון הארוך, או מי שבדק בויקיפדיה, יכולים לגלות שרבין בשנת 1992 וברק בשנת 1999 ביססו את הממשלה שלהם על שותפות עם ש"ס, ותמיכה מבחוץ של המפלגות הערביות להקמת ממשלת מרכז-שמאל חרדים; בל"ד, עם 3-4 חברי הכנסת שלה, יכולה להישאר בחוץ. לממשלה כזו יש רוב של 61-65 חברי כנסת. ליברמן יוזמן לממשלה כזו כחבר כבוד ושותף בכיר ויוכל לבחור אם פניו לתפנית מוחלטת בקו הפוליטי כלפי ערביי ישראל, או להישאר נאמן לדמותו הקודמת.
הממשלות הללו ביצעו מעשים אדירים: ב-1992 הסכם שלום עם ירדן, הסכמי אוסלו, קליטת מיליון עולי ברה"מ, חקיקת חוקי יסוד, רפורמות בחינוך ועוד. בשנת 1999 פינוי מלבנון ועוד. בין אם מסכימים ובין אם לאו – אי אפשר להכחיש שמדובר בממשלות בעלות יכולת ביצוע.
למה שש"ס תסכים לממשלה כזו? הטיעון הציבורי יהיה שהיא תשמור על המדינה מ"סכנת הממשלה החילונית", אבל פרקטית היא תקבל שליטה על כל כספי הדת במדינה, כספים שהייתה צריכה לחלוק בהם בעשרים שנים האחרונות עם יהדות התורה והכיפות הסרוגות, מימוש של רפורמת גיוס, ביטול חוק טל על פי המתווה של יאיר גולן כמו גם וטו על כל הסכם מדיני ושר בכיר, לדוגמא שר חוץ. מישהו יוכל לשפוט אותם על שבחרו במלוכה?
יתר על כן – ש"ס פעילה מאוד ואהודה במגזר הערבי. חיבור קואליציוני עם הערביות אינו זר לה, והיא לא מפחדת ממנו.
הדרך לנהל מו"מ לממשלה כזו היא "ש"ס תחילה". ברגע שסוגרים עקרונית עם ש"ס, נתניהו וליברמן לא יוכלו לעשות פוטש נגדי ומשם הדרך לשחזור קואליצית רבין/ברק קצרה.

תרחיש 2 – ממשלת רק לא ביבי תחילה
התרחיש השני נוגע לשאלה מי יהיה ראש ממשלת המעבר במידה ונצא לבחירות שלישיות. עמדת ראש הממשלה מספקת יתרון עצום בבחירות, כאשר שרים רבים מקבלים קרדיט על פעולות ומתראיינים כשרים בממשלה במעמד מוגבה, בפרט כאשר גנץ חסר ניסיון והציבור מתקשה לדמיין אותו כראש ממשלה. על מנת להתגבר על המצב האבסורדי של "ביבי ראש ממשלת מעבר לנצח" יכול מחנה השמאל-ערבים בתמיכת ליברמן להקים ממשלת מעבר חדשה בראשות גנץ עם ליברמן בתפקיד בכיר עד לנפילת נתניהו, תוך הסכמה שאם לא מצליחים להסתדר, הולכים לבחירות עם ממשלת מעבר חדשה.
תרחיש כזה יביא לחגיגה גדולה במחנה "רק לא ביבי" ופגיעה עמוקה בנתניהו, אשר ייאלץ להיפרד מהסיקור והיחס המועדף כראש ממשלה, על היכולת להשפיע על מינוי פרקליט המדינה והשופטים ולעבור לתהום הנשיה באופוזיציה. אמנם יש מי שיאמר שנתניהו יפרח באופוזיציה אבל כאשר החרב המתהפכת של המשפט הפלילי מעל ראשו, והעובדה שתכנית המאה של טראמפ לא תתעכב עוד, יש להניח שממשלת "רק לא ביבי" כזו יש בכוחה לסיים את שלטונו בליכוד.

תרחיש 3 – נתניהו סוגר עסקה – רוטציה עם הליכוד
התרחיש השלישי קשור בעבותות לשניים הראשונים. במידה והתרחישים הללו יהיו על השולחן ולא ייפסלו על ידי הצדדים ואף יונחו ציבורית כאופציה, נתניהו ייאלץ לבחור – האם הוא הולך עד הסוף, או מנהל מו"מ לכניעה בתנאים משופרים, ויש לא מעט להציע לו. נתניהו יכול לקבל עסקה לפיה הוא מודה בהפרת אמונים עם קלון, עוזב את הפוליטיקה ואף גולה לארה"ב, ובתמורה הוא לא נכנס לכלא ולא מקימים ועדת חקירה ממלכתית על סוגיית הצוללות והסחר הבטחוני. במקרה כזה, יכול הליכוד להשתחרר מלפיתתו ולהגיע להסכם רוטציה מול כחולבן במסגרתו הליכוד ייבחר ראש חדש בבחירות דמוקרטיות, אשר יתפקד כשר בכיר במשך שנתיים ולאחריהן יחליף את גנץ בכיסא ראש הממשלה.

תרחיש בונוס – ליברמן חובר לממשלת חסינות לאומית ברוטציה לראשות הממשלה
על אף שליברמן הוכיח את עמידתו כנגד כניסה לממשלת הפיכה, ראוי להזכיר גם את האופציה שליברמן יחבור בשנית לנתניהו ויקים עימו ממשלת חסינות לאומית. על מנת שתרחיש כזה יתרחש נתניהו יוציא את סמוטריץ ומפלגתו מאיחוד הימין, לא לדאוג הוא יפוצה כראוי כנציג ה"אופוזיציה" בועדה למינוי שופטים, ויישאר עם הימין החדש ובנט. החרדים יתפשרו על מתווה גיוס חדש (מתווה יאיר גולן יכול לעלות פה שוב) ונתניהו ייתן לליברמן את התפקיד היחיד שעדין לא כיהן בו – ראש ממשלת ישראל, לאחר שימנה עצמו לנשיא מדינת ישראל ב-2021 ויזכה לחסינות לנצח ובית חדש בירושלים.

One thought on “ממשלת רק לא ביבי תחילה או שחזור ממשלת רבין/ברק?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *