אפקט ברוטוס – מי יבגוד במי אם יישאר התיקו הפוליטי?

"הגם אתה ברוטוס?" היו מילותיו האחרונות של יוליוס קיסר על פי מחזהו הידוע של ויליאם שייקספיר. את אותה שורה פחות או יותר עלול לומר אחד משני המועמדים לראשות הממשלה לאחר הבחירות – אם הפעם, באופן נדיר, הסקרים באמת חוזים את תוצאות הבחירות.

פוליטיקה הוגדרה בעבר כ"אומנות האפשר", ובניגוד לדעה הרווחת, הפוליטיקאים הישראליים מעוניינים מאד לעמוד בהתחייבויותיהם לבוחר, אך שיטת הבחירות הקואליציונית, והתמונה החדשה המתבהרת בכל פעם שמתפרסמות תוצאות האמת – לא מאפשרת לרבים מהם גם לשרוד פוליטית וגם לדבוק בהבטחות, וכמו שאמר השר המנוח ארליך: "זה נכון שהבטחתי, אבל לא הבטחתי לקיים…".

הסוקרים בערוצים השונים המליכו לא פעם ראשי ממשלה בערב והספידו אותם בבוקר, אך אם נצייר בדמיוננו תרחיש סביר בהחלט, שלפיו, שוב, אין לאף גוש רוב של 61 כנסת ללא ליברמן – והיות והאקספרימנט ההתאבדותי של הכנסת כבר מוצה, ואיש מחברי הכנסת לא ירצה לחזור עליו – נותרה במקרה כזה כמעט רק אופציה אחת: חיסול פוליטי קר, תוך אמירות מאחדות של "מצב חירום" ו"טובת המדינה", עכשיו נותר לתהות מי יהיה הקורבן.

תרחיש ראשון: בגידה כפולה בבוחר
לרוב יותר קל לבגוד בבוחרים מאשר בפוליטיקאים, בשל זכרונו הקצר של הציבור. כך עשוי להיווצר מצב, שבו החרדים יעדיפו ממשלת ימין שיש להם בה השפעה רבה, ויתפשרו בדרישותיהם לגבי חוק הגיוס ואף יקלו בהקשרים של גיור וברית הזוגיות. מנגד, ליברמן יפר את התחייבותו לבוחר שלא לשבת עם החרדים בטענה שהם "התפשרו באופן היסטורי". יש לזכור שליברמן כבר ישב קדנציות רבות עם אותן מפלגות שאותן הוא "מחרים", כך שהדבר לא יהווה חציית קו משמעותית מבחינתו. כך עשויה לקום ממשלת ימין צרה, על בסיס הליכוד בראשות נתניהו, ליברמן, חרדים והימין החדש, שאף תפעל לקידום חליפת החסינות של נתניהו ולפיכך הסיכויים לתרחיש זה סבירים בהחלט.

תרחיש שני: לזרוק את גנץ מתחת לאוטובוס
ההכלאה הבלתי אפשרית בין ראשי כחול-לבן עלולה להיסדק בשעת מבחן נוספת. חלק קטן מכחול-לבן בנוי ממפלגת תל"ם בראשות יעלון. יעלון אמנם לא צפוי להפר התחייבותו לשבת עם נתניהו, אבל יתר חבריו, אנשי ליכוד ממטה נתניהו בעבר, אשר תמיכתם בארץ ישראל השלמה אינה מוטלת בספק, יכולים להפתיע ולערוק, מה שלא עשו בסיבוב הקודם. אם נתניהו יקבל את הזכות להרכבת הממשלה הם יכולים להציב אולטימטום פשוט מיד אחרי הבחירות: או שיושבים למו"מ רציני עם נתניהו לממשלת אחדות – או שאנחנו פורשים (כתרגיל סתיו שפיר). במצב זה, די בשלושה חברים מסיעתו של יעלון כדי לשבור שוויון ויחד עם הליכוד, הדתיים, הימין החדש והחרדים לייצב ממשלת ימין לאומית – גם בלי טובות מליברמן. גם הסבירות לתרחיש זה כלל לא נמוכה.

תרחיש שלישי: בכירים בליכוד עושים פוטש
לא סתם חושש נתניהו מהשר לשעבר גדעון סער. אם נתניהו שוב ייכשל בניסיון להרכבת ממשלה, סער הוא הוא 'תרחיש ברוטוס'. סער, בעל ההשפעה הרבה במרכז הליכוד, ומי שמסתמן כמועמד הפופולארי לרשת את נתניהו – עשוי בתרחיש כזה לאגד סביבו קבוצה של חברי כנסת "שאכפת להם", ולומר שמדובר ב"שעה גורלית", אולי אפילו להיתלות בכתבי האישום שבדרך – ולחבור לממשלת אחדות מרכז שתורכב מליברמן, כחול לבן, חרדים והעבודה-גשר. מי יעמוד בראשות ממשלה זו? ככל הנראה סער יתחיל ראשון במסגרת רוטציה כפרס על שהעז להסתכן בהתאבדות פוליטית ולדחוף את נתניהו אל התהום. הסבירות לתרחיש כזה כלל לא נמוכה במקרה של תיקו משתק.

תרחיש רביעי: רוטציה עם גנץ בלי לפיד וליברמן
הפעם הקושרים מגיעים משורות כחול לבן, ומקריבים לעולה את יאיר לפיד, שאולי הוא טוב בדרך לבחירות, אך נחשב כמוקש לאחריהן.
במסגרת תרחיש זה אמורים שלושת הרמטכ"לים להקריב את הש"ג מ"במחנה" שנחשב "סדין אדום" לחרדים וכן את ההתחייבות שלא לשבת עם נתניהו באותה ממשלה, בטוענה כי נתניהו יעביר לגנץ את השלטון בתוך שנתיים ותקופת מעבר היא "צורך השעה". במסגרת תרחיש זה מוקמת ממשלת אחדות ימין מרכז, שאליה יכול להסתפח באופן טבעי המרכז הפוליטי – מהעבודה ועד הימין החדש.
בכל אחד מהתסריטים שפורטו לעיל יש הפרות התחייבויות, בגידה ושקרים. אם דברים שכאלו היו לא אפשריים בפוליטיקה, היא לא הייתה תכנית המציאות האהודה ביותר על הציבור בישראל. כולנו יודעים שהמציאות עולה על כל דמיון, ונותר רק לחכות ולראות מה יוליד יום.

4 thoughts on “אפקט ברוטוס – מי יבגוד במי אם יישאר התיקו הפוליטי?”

  1. הי שה,
   יש להניח שזה לא יקרה בממשלת ימין צרה, שם לא ירצו את פרץ.
   ואם זה יקרה, אז רק במסגרת ממשלת אחדות וגם אז לא בטוח ירצו את פרץ…

 1. מה כל כך קשה לפוליטיקאי להגיד ״נראה מה יהיו התוצאות ולפי זה נשחק בקלפים שלנו, הבוחר יחליט כמה הקלף שלנו יהיה חזק״. למה צריך מראש להגיד עם מי אני כן ועם מי אני לא?

  1. זה לא קשה להגיד את זה, ואכן אומרים את זה במקרים מסויימים, אבל יש מקרים שהתשובה תשפיע על התוצאה ואז הפוליטיקאים צריכים לבחור באיזה שקר לבחור… האמת אין להם שום אשמה במקרה כזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *