בחירה פוליטית במשפך תודעה וקמפיין "גוואלד" – סיכום בחירות מרץ 2019

לאחר שהתבררו תוצאות אמת של מערכת הבחירות במרץ 2019 הסתבר בפעם המי יודע כמה שכל מערכת הבחירות היא הכנה לשלושת הימים האחרונים, בהם מתבצעת הסטה דראסטית שיכולה להגיע לאחוזים רבים.

לפני מספר שנים העליתי את התזה של בחירה פוליטית במשפך התודעה. הרעיון אומר שאנשים מתחילים את הבחירות כאשר יש להם לא מעט אפשרויות, כשאז הבחירה מתחילה להתבצע ככל שמתקרבים לבחירות, ובאמצעות שיטת אלימינציה.

ככלל, הבוחר מגיע לשלושת הימים האחרונים של הבחירות עם 2-3 בחירות אפשריות, כאשר הבחירה השקופה בסקר הבחירות האחרון לפני ימים אלה היא "מה שהוא רוצה אם לא היה שיקול טקטי" אבל בקלפי עצמה הבוחר משכלל שיקולים נוספים ובפרט שיקולים טקטיים.

לדוגמא: שבוע לפני הבחירות בוחר ימין ליברלי התלבט בין הליכוד, זהות והימין החדש. ללא שיקולים טקטיים של הקלפי עצמה – הבוחר היה נותן לליכוד 31 מנדטים ולימין החדש וזהות שישה מנדטים כל אחת, אבל קמפיין הרגע האחרון של הליכוד, המכונה בפי התקשורת והפוליטיקאים "קמפיין גוואלד" היה מוצלח, ונציין שאותו המצב התרחש גם בצד השני של המפה כאשר כחולבן לקחו את הקולות של העבודה, מרצ וגשר.

אבל אני רוצה לתת פה זוית אחרת: אולי קמפיין הגוואלד היה מוצלח כי קמפיין זהות והימין החדש למנוע אותו היה כושל?

בכל מערכת בחירות, בעיקר בישראל, כל מפלגה מנסה לקבל כמה שיותר קולות, ולכן זה יהיה רק מתבקש שקמפיין רגע אחרון של המועמדים לניצחון יהיה "המפלגה הגדולה זה השיקול המרכזי". במידה וקמפיין כזה צפוי – היינו צריכים לראות את השותפות לגוש בונות קמפיין אידיאולוגי רעיוני אשר מונע אפשרות מעבר כזו, וכמו כן מייצרת תחושת דחיפות נגדית.

גשר, הימין החדש וזהות, שלושתן כשלו באותו המקום – דווקא בימים הסמוכים לבחירות הם בחרו לשדר לציבור הבורחים כמה הם חזקים ומשפיעים. שידרו יוהרה וזחיחות במקום תחושת חשיבות עליונה להצבעה – ולפיכך הבוחרים הפוטנציאליים עברו להצביע לליכוד/כחולבן – הם פשוט הבינו שיהיה מישהו אחר שיצביע לזהות/ימין החדש/גשר וזה לא חייב להיות הם, ואין חשיבות כל כך גדולה לגודל המפלגה.

אל מול כישלון כזה, התוצאה של מעבר תמיכה בימים האחרונים למפלגות הגדולות היה צפוי.

לעומתן, מפלגת העבודה ואיחוד הימין ובפרט סמוטריץ, שידרו תחושת דחיפות וחשיבות להצבעה, תוך שהם מזכירים פעם אחר פעם את אחוז החסימה – מעשה חשוב וחכם שהצליח להעביר אותם מעבר לאחוז החסימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *