לרוב, חבורה צעירה ונחושה – לא מצליחה לעשות שינוי

על כישלונו העצום של בני גנץ, לשעבר מועמד להיות ראש ממשלה, ובעתיד הקרוב עוד טרגדיה פוליטית שלאחר סיבוב במטחנה שנקראת "הפוליטיקה הישראלית" עלול לצאת כאבקה עם טעם מר וללא ביקוש, נדבר בפעם אחרת, אני רוצה לדבר על משהו שהיה יכול להיות בעל פוטנציאל עוד יותר גדול, אבל לא הצליח – הליכודניקים החדשים.

"לעולם אל תזלזל בכוחה של חבורה קטנה ונחושה של צעירים – העולם תמיד השתנה בזכות חבורה כזו" הוא משפט של מרגרט מיד שנאמר בוריאציות שונות ומוכר על ידי כל הפעילים החברתיים, אשר רובם המוחלט דוחפים אבנים כנגד הר גבוה בדומה לסזיפוס ולרוב המשקל מכריע אותם והם קורסים. פעילות חברתית, ובפרט כזו שאינה מגיעה עם שכר כלכלי בצידה, היא מעשה של אנשים נחושים אך לרוב חסרי יכולת התמדה, ועל מנת שיתמידו, הפעילות עוברת להילוך נמוך. או אם תרצו – המשפט בפתיחת הפסקה יפה, ואולי היו חריגים שבחריגים שהצליחו, אבל מי שבעסק יודע שזה משפט מוטיבציה שהסבירות שהוא יהיה נכון לגביך אפסי.

הליכודניקים החדשים היא תנועה ייחודית, שבאה לעשות שינוי דרך נקודת התורפה המרכזי של המערכת הפוליטית הישראלית – מגנון ההתפקדות למפלגות. בקצרה נאמר שהקונספט מאפשר השתלטות עוינת של קבוצה גדול ומאורגנת בצורה מרכזית. הרעיון פשוט: להיכנס למערכת בכמויות מספיקות שעושות שינוי מבפנים החוצה. להוציא לפועל את הרעיון זה כבר אתגר רציני ואותו לקחו הליכודניקים החדשים.

כיום, יו"ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו עומד בפני הגשה די וודאית של כתבי אישום שמוגשים על ידי יועץ משפטי שהוא עצמו מינה, אחרי ששימש כמזכיר הממשלה (בעברית: פקיד אישי של נתניהו), זאת לאחר שנחקר על ידי משטרה שהוא אישר אישית מינוי של כל אחד מראשיה, על שני אישומים של הפרת אמונים ואחד של שוחד, ויש מי שיאמר שמדובר בכתב אישום עדין ומלטף ביחס להאשמות נוספות והראיות למכביר. בזמן הזה, נתניהו, בדומה לראש ארגון פשע, מכריז התקפה על גופי המדינה על מנת להוביל להיפוך הפרמידה מדמוקרטיה לרודנות – מדמוקרטיה בה מתקיימת עליונות זכויות האדם על שלטון החוק ועליונות שלטון החוק על השליט, לרודנות מהסוג העלוב ביותר, שבה השליט הוא העליון על שלטון החוק, ושלטון החוק עליון על זכויות האדם והאזרח. ולמרות זאת כל חברי הליכוד, אחד אחרי השני, עומדים כגלמים במעגל ומעודדים אותו. אפילו אחד לא יוצא בצורה גלויה כנגדו, גם לא אחרי שהוא מקים ערב הסתה ומבצע נאציפיקציה של ממש בשיח הישראלי.

בנסיבות האלה, לצערי הרב, אני נאלץ להסכים עם מי שמכריז על מיזם "הליכודניקים החדשים" כמיזם שנכשל.

מפגינים בכיף – הרקע לליכודניקים החדשים
הליכודניקים החדשים היא יוזמה של ליאור מאירי.

ליאור מאירי, תמונה מתוך עמוד הפייסבוק, לא רשום הצלם
בתחילת 2011, כאשר ברקע פתיחת פייסבוק ולחץ חברתי פנימי ישראלי אשר יוליד בהמשך את המחאה החברתית, מספר חברים תל אביביים נפגשו להקמת קבוצה שנקראית "מפגינים בכיף". הקבוצה שמנתה אנשים מעניינים מהבוהמה התל אביבית כללה בין היתר, את רגב קונטס ודפני ליף שהפכו בהמשך אותה שנה ל"מנהיגי המחאה החברתית" וגם את ליאור מאירי וחברים נוספים. אני זוכר שלקבוצה אפילו היה סרטון איך הם לוקחים שמיכה ומפגינים בסבבה מול בניין עיריית תל אביב.

המחאה החברתית 2011
כאשר "פרצה" המחאה החברתית בשנת 2011 הקבוצה התפרקה; דפני ליף ורגב קונטס כאמור הפכו ל"מנהיגי המחאה" וברקע קמו מספר קבוצות שביקשו לייצר השפעה פוליטית פנים מפלגתית בדרך של התפקדות. בין הקבוצות בלטה קבוצה שנקראה "הרוב הישראלי" בהנהגתו של אופיר יחזקאלי שפעל במסגרתה לפקוד צעירים לקדימה לאחר שהיה יו"ר אגודת הסטודנטים במרכז הבינתחומי מספר שנים קודם לכן (כיום סגן ראש עיריית קרית שמונה). המחאה החברתית יצרה שעת כושר לתנועות אלה, והתקיימה פגישה בין מספר די גדול של פעילים במטרה להסביר את עיקרון ההתפקדות ולגייס את המחאה במספרים גדולים כדי לעשות מהפכה/הפיכה פוליטית באמצעות שיטה זו; אותו מפגש נודע בהמשך כמפגש ההקמה של תנועת "מתפקדים".

מפגש ההקמה של "מתפקדים"
אני הקטן, שבאותו הזמן הובלתי תנועה בשם "דור האמת" שמטרתה הייתה להוביל התפקדות לתוך מפלגות על מנת לקדם אינטרסים של צרכני קנאביס (הפסקת הפללה והסדרת השוק/לגליזציה) הוזמנתי למפגש מאחר ופתחתי עמוד פייסבוק שנקרא "ב' זה להשתלט על המפלגות" במטרה לפקוד פעילי מחאה למפלגות בשיטה דומה לשיטה של "דור האמת" ביחד עם יובל אדמון, שהיה בעברו יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית והיום אגב הוא בן זוגה ואבי ילדיה של חברת הכנסת מירב כהן ואדם מוצלח בפני עצמו.
באותו המפגש, תחושתי הייתה שהיה ניסיון להוביל את התנועה לכיוון פוליטי ספציפי, להערכתי למפלגת קדימה כפי שרצו מקימיה, אך בשל ניסיוני אני טענתי שהבעיה המרכזית בשיווק ההתפקדות היא הצורך "להזדהות עם המפלגה" איתה מתפקדים – הציבור שונא את המפלגות. צריך להציג את ההתפקדות כמחאה ולא כהזדהות.
אני רוצה להאמין שלדבריי הייתה השפעה, ואולי הייתה (אבל יש להניח קטנה משאני רוצה להאמין), על אופיר יחזקאלי, שלאחר אותו מפגש שינה כיוון והקים את "מתפקדים" אשר תפסה תפקיד חינוכי ולא אקטיביסטי, על גיל קדרון, שבעקבות אותו מפגש הקים את "הרשימה האזרחית לליכוד", שהייתה תנועת מחאה של שמאלנים שמתפקדים לליכוד אשר בהמשך כשנמאס לו הוא העביר את הרשימות של המתפקדים לליכודניקים החדשים ועל ליאור מאירי, אשר לאחר ואולי גם בעקבות אותו מפגש הקים את "הליכודניקים החדשים".

הביקורת שלי בתחילת הדרך על הליכודניקים החדשים
כאמור אני רואה בעצמי מישהו שהשפיע בצורה כזו או אחרת על הליכודניקים החדשים, ופה אני אספר איפה חשבתי נמצאים הכשל המובנים של התנועה, אותם ציינתי בפני מאירי עוד בשנת 2012:

1. התנועה הצהירה שהיא לא מכוונת לייצר מנהיגים והיא לא בעד אידיאולוגיה ספציפית אלא רק קוראת ל"אנשים טובים וישרים להיכנס לליכוד כדי לאזן אותו" ולמרות שבפועל מנהיגיה והפעולות שלה לימדו על הומוגניות רעיונית, הם טענו כאמור את ההפך ולפיכך לא היה לה בסיס רעיוני. "נטראליות" בעיני הוא גורם מפרק שתוצאתו היא תקרת זכוכית נמוכה מאוד לגודל של כל קבוצה.

יתר על כן: כמו שאמרתי, בפועל היה מדובר בקבוצה הומוגנית ביותר; הליכודניקים החדשים היא תנועה של אנשי מרכז אותם אני מגדיר "גיא רולניק פינת יאיר לפיד"; תיאור נוסף שלהם יהיה אנשי צווארון לבן, "משלמי מיסים ומשרתים במילואים", במעמד די גבוה שלא אכפת להם מההתיישבות והשלטון הצבאי ביהודה ושומרון, או בכלל מאחרים, לא אוהבים את ההסתדרות ולא את הממסד הדתי. בארה"ב יש לקבוצה הזו שם: האליטה השמרנית, ובמקרה הזה "אליטה שמרנית צעירה", אך הם לא היו גאים באידיאולוגיה שלהם והם מעולם לא שמו אותה במרכז, ולכן כל מי שהצטרף לקבוצה היה צפוי להתאכזב במוקדם או במאוחר מהחלטות שהקבוצה לקחה בדרך. זאת אחת הסיבות שהליכודניקים החדשים לא שולטים בכל המתפקדים שלהם ומדי פעם בפעם קבוצות נושרות ומתפצלות לכיוון אחר.
בשל העובדה שהקבוצה לא אומרת למצטרפים מראש מה הבסיס הרעיוני שלה ככלי כיבול קבוצתי, ככלל אפשר לומר שהיא מגיעה לקונצנזוס אך ורק בנושאים של צדקנות וסיסמאות פשטניות: כולנו נגד שחיתות. כולנו נגד כפיה דתית. כולנו נגד ועדים סחטנים. כל "בעד" ייתקל בהתנגדות גדולה מדי. ככה לא בונים תנועה. החשש מאנשים שלא ירצו להשתתף הפך את התנועה לנטולת בשורה לשינוי ולפיכך חסרה כח משיכה.

2. התנועה לא בחרה אם היא תנועת מחאה, או תנועה פנימית. מצד אחד זו תנועה שיצאה בגלוי מהרגע הראשון נגד הנהגת הליכוד וחלק לא קטן מנבחריו, ומצד שני זו תנועה שאומרת שהיא "תנועה של מצביעי ליכוד מאוכזבים שרוצים לחזור לליכוד על פי האמור בחוקת הליכוד".
מהרגע שהליכודניקים החדשים אמרו שהם תנועה פנימית, אז היה צפוי שיהיו להם מנהיגים שפעילים בתוך העסקנות של הליכוד, אבל כאמור, כאשר טוענים ש"אין הנהגה" ו"אין אידיאולוגיה" אז גם לא יכולים לצמוח מנהיגים פומביים, ובלאו הכי רוב ההנהגה של הליכודניקים החדשים לא רצתה להתערבב בפוליטיקה מתוך שנאה אותנטית לעסקנות. אז גם לא היו דוברים פנימיים שמתערבבים עם העסקנים בליכוד. התוצאה הצפויה הייתה מאבק פנים ליכודי בחברי התנועה וניסיונות לחסימתה. המאבק לא התחיל והסתיים בסילוק מנהיגי ומתפקדי התנועה מהליכוד, אלא בעיקר בעובדה שלב הפעילים וחברי הליכוד נאטם כלפי חברי הקבוצה ועמדותיהם ועימו גם הרצון החיובי והקשב של חברי הליכוד האחרים וכך הפכה התנועה ל"מוקצה מחמת מיאוס" בקרב ליכודניקים. זאת הסיבה שהתנועה לא הצליחה לעשות דילים אידיאולוגיים ופוליטיים משמעותיים למרות מספריה הגדולים ולא הצליחה לחבור לקבוצות כוח נוספות.

נוכח 2 הכשלים הללו, אני לא ראיתי שום אפשרות שהליכודניקים החדשים יוכלו להצליח להיות מסה משפיעה. בפועל פיספסתי משתנה אחד.

התמונה מהאינטרנט לא יודע מי היוצר

כוחה של התמדה
אני מודה, לאורך השנים קיוויתי שהליכודניקים החדשים יצליחו במשימתם. המשתנה אותו פיספסתי והשאיר את התקווה בוערת שיש סיכוי שהנבואה שלי על הכישלון הצפוי לליכודניקים החדשים תתברר כשגויה, היה יכולת ההתמדה של מאירי וחבריו.
התנועה לא עצרה. לא אחרי שנה שבה לא פרצה קדימה, לא אחרי שנתיים שהפריצה בוששה לבוא ולא בכלל. התנועה חיה, נושמת ובועטת גם בימים אלה ואולי אפילו מתחזקת. אני חושב שאף אחד לא מקבל שכר בתנועה הזו ולמרות זאת, אחרי מעל שבע שנים, התנועה קיימת ופעילה ביותר, ומחזיקה לטענתה את אחד מגושי ההתפקדות הגדולים בליכוד. זהו נתון חריג ביותר.
אנשי הליכודניקים החדשים, שיצאו למשימה עם שתי משקולות כבדות על הגב בשל הכשלים שפירטתי, הם אנשים עקשנים כמו שהם נחושים, בדומה לצמד המנהיגים הדמיוניים שנתתי להם: גיא רולניק ויאיר לפיד. כשקשה, הם לעולם לא יפסיקו ולא ישנו את הכיוון. הם באו מראש לשבור חומות, ולכן הם לא ישנו כיוון, גם לא כיוון שמתברר כשגוי, גם כאשר החומה קשה. ההתמדה הזו היא מקור כוחם. כמו צ'רצ'יל, הם הציעו למצטרפים אליהם אך דם, עמל, דמעות ויזע ואם הצטרפת להבטחה הזו, אתה לא צפוי לפרוש מהר.
כך, בבחירות הפנימיות האחרונות לרשימת הליכוד, הליכודניקים החדשים, מנו לפחות 6,500 אנשים, מספר שאומדנו מבוסס על כמות האנשים שהצביעו למועמד מטעמם ניר הירשמן. הם השפיעו על סדר הרשימה, ואף הצליחו לדחוק מועמדים לתוכה, אבל לא באמת הצליחו להשפיע על הכיוון האידיאולוגי, ובוודאי שלא להשפיע על כוח המנהיגות האפלה של בנימין נתניהו אשר התחזק עד לדרגה שאין ליכוד מלבדו.

ואולי לא
אולי מגיע לליכודניקים החדשים הספק לגבי ההגדרה כ"לוזרים", או אפילו לסכם את פעילותם ככישלון. קבוצת ההליכודניקים החדשים היא מהמרתקות ואני מכתיר אותה כאחר הניסיונות המהפכניים המאורגנים היחידים שפעילים חברתיים הצליחו להעמיד במדינת ישראל, התנועה נותרה קיימת וחזקה ולכו תדעו, אולי משהו יקרה בעתיד ו"בן לילה" כל השנים הקשות יישכחו, והקבוצה תעלה עם מנהיג חדש בליכוד ותיקח את מדינת ישראל לעתיד חדש ונפלא.

תגובת הליכודניקים החדשים לכתבה:
מיום הקמתה הייתה לליכודניקים החדשים אג'נדה ברורה: חוקת הליכוד המבססת את הערכים של הלאומיות הליברלית עליהם קם הליכוד ובשנים האחרונות איבד קצת את דרכו.
הניסיון לקפוץ למסקנות וסיכומים שגוי: תהליכים של שינוי לוקחים זמן וכבר היום הליכודניקים החדשים הם היום הכח הגדול והמוכח בליכוד ואנו ממשיכים לצמוח ואנו בטוחים שהחל ממערכת הבחירות הקרובה לראשות הליכוד הדבר יקבל ביטוי ערכי גם בעמדות הליכוד, בראשות המנהיג החדש שייבחר.
על חשיבות השינוי שאנו מביאים מעידה יותר מכל העוצמה בה מתגייסים נגדנו הכוחות המושחתים והפשיסטיים במפלגה.
אנו קוראים לכל אזרח שמאמין בלאומיות הליברליות להצטרף לתנועה באמצעות התפקדות לליכוד דרך האתר https://www.newlikud.org/.

הערה אישית לסיום וגילוי נאות:
אני בעדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *