ספירציה, קונספירציה ומורשת – ישראל מתקרבת לפיצוץ

רבין מת. יחי הרבין החדש?
המילה "קונספירציה" היא מהמילה הלטינית שמשמעותה "נשימה ביחד". אני מביא את המילה "ספירציה" כדי לפתוח את מאמרי בציון מעשה שאין בו כל שותפות או הפתעה, אלא צעד די ברור וטבעי של צד אחד: כפי שחזיתי במאמר הקודם, עצרת רבין הפכה לטקס הכתרת בני גנץ כנושא דגל הרביניזם. גנץ נענה לאתגר כאילו עודכן מראש (ואולי באמת עודכן) ונשא נאום שכולל הקבלות לרבין. הוא אפילו הצליח לומר את המילה "שלום". האזנה לנאומו מבהירה שהוא השתדל שלא לעשות את זה, אבל ברח לו באמצע.
בסיכומו של עניין, גנץ עדיין לא נמצא במעמד היסטורי. רבין הגיע למעמד הזה בזכות הליכתו לקראת הסכמי שלום תוך שהוא מוכן לצאת נגד קבוצות מסויימות בחברה הישראלית. מי שרוצה להיות אהוב על כלום, או כהגדרת גנץ "לצאת לקרב על שלום הבית", עלול לא לקבל את ההזדמנות לצאת אפילו לקרב. פרשנים בכירים ברוב עיתוני המרכז ואף בעיתונות הפונה למגזר הלאומי-דתי התייחסו להכתרת גנץ כיורשו של רבין, אך לטעמי אנו עדיין לפני נקודת המפנה הגדולה של גנץ בפרט ושל מדינת ישראל בכלל שמתקרבת אלינו בצעדי ענק.

"קונספירציה ישראלית" – מי שאשם לא יכול להיות אשם.
במאמר מתאריך 8.9 טענתי שהפגנות נתניהו עשויות להתפתח למחזה גרוטסקי שיעלה את הקונספירציות הימניות לתוך מרכז השיח. חשבתי שייקח שבועיים להפגנות להתקדם לרמה הזו. אז מסתבר שטעיתי – זה לקח חודש. כעת הפגנות התמיכה בנתניהו הן באופן רשמי הפגנות הנותנות דרור לזרם אשר צמח אך נדחק תחת התקשורת הריכוזית בישראל – זרם הקונספירציות הימני המשלב בין הטענה שאת רבין רצח מאבטח שב"כ בהוראת פרס וגרסה חדשה ל"פרוטוקולים של זקני ציון" לפיה השמאלנים (זקני ציון) שולטים במדינה בצללים ואם לא ברור אז חלק מאותם דמונים הם הפרקליטות בתוך הפרקליטות שרוצה להפיל את הימין בראשות שי ניצן וליאת בן ארי. הסתה פרועה בברכת ראש הממשלה.
לקונספירציה יש מימד משחרר ותפקיד חשוב בחברה. הקונספירציה היא ניתוח מציאות בדיעבד, תוך יצירת הקשרים שלא רואים אותם בשלב הראשון בין מעשים לבין המרוויחים שלהם. מי הרוויח מנפילת מגדלי התאומים? חברות ביטוח. המסקנה: הן אשמות. עכשיו נשאר רק למצוא את הראיות ולהתעלם מחלק מהחורים בעלילה – ולדרוש חקירה.
אלא שבישראל הקונספירציות הולכות לכיוונים אחרים: מכיוון שפה הכל פוליטי, המפסידים מתוצאות מעשים מסויימים, ולעיתים אף האחראים לאותם המעשים, מנסים להרחיק את האחריות מעצמם וכך חזרה לה למרכז השיח הקונספירציה על רצח רבין: מי הפסיד מרצח רבין? הימין הלאומני והדתי. למה? כי הם הובילו את ההסתה כנגדו. כמו שאין מפגע פלסטיני בודד, אין רוצח ראש ממשלה בודד. אז מי בטוח לא אשם? הימין הלאומני והדתי. למה? כי מי שאשם לא יכול להיות אשם כי אני תומך בו פוליטית וכדי להוכיח את זה חייבים ועדת חקירה לא ממלכתית בראשות אדם ממונה שאינו שופט, ומראש יודעים שהוא תומך בקונספירציה וכל דבר פחות מזה לא מהווה ראיה.
המפגינים מבקשים לגזור גזירה שווה: מי מפסיד מכך שמוגש כתב אישום נגד נתניהו? נתניהו. אז מי בטוח לא אשם? נתניהו. מי כן אשם? מי שמגישים נגדו את כתב האישום. למה הם עושים זאת? למה שאנחנו נסביר? תקימו ועדת חקירה.

מי יהיו אויבי העם החדשים?
וכאן אנחנו נגיע לנקודת שבר גדולה מאוד. נכון למועד זה, גנץ, הלוחם למען שלום בית, לא שובר את הכלים. כמו גרושה מוכה ומסכנה שבן זוגה החדש שובר את כל הבית ומכה את ילדיה, גנץ עדיין דובק באשליית שלום הבית. נתניהו בזמן זה עסוק בלסמן את אויבי העם הבאים: מי שמגיש נגדו כתב אישום וינהל את משפטו, מי שמעיד נגדו ומי שיכול להפיל אותו פוליטית. גם גנץ ייכנס לקבוצה הזו. בסופו של דבר לגנץ יש שתי אפשרויות: להפסיד, או להילחם בחזרה ולהציג את נתניהו כאויב הגדול ביותר של הדמוקרטיה ועם ישראל, והרי אין בעולם אדם אחד שתוקף את גופי המדינה ומשמיץ אותה, בצורה ארסית, רעילה ומשפיעה יותר מנתניהו ועל הדרך מחרב את הדבק בעם ומוביל למלחמת אזרחים. הניחוש שלי הוא שגנץ אינו מספיק אמיץ ולמרות זאת, אחרי העצרת שתהיה במוצ"ש הזה ואולי גם מוצ"ש הבא – לא בטוח שתהיה לו אופציה להמשיך להיות פחדן.

עמית "הליכוד TV" סגל
עמית סגל, המתפקד על תקן "המאזן", שזה אומר "פרשן" שהדעה שלו ידועה מראש והיא תמיד לטובת נתניהו (אולי אפילו מוכתבת ישירות מהלשכה? אולי לא, אבל ככה זה נראה) הפך השבוע למנגנון דרכו הופכת לשכת נתניהו את חדשות 2 לליכוד TV: נותנים לעמית סגל חלקים בחקירות, עושים מהעניין סיפור שלא ממש קיים, ומספרים על החקירות המרושעות והאכיפה הבררנית. ובכן – חקירה היא לא נעימה. בחקירה המשטרה מרמה את הנחקר מאה פעמים בדקה על מנת לשכנע אותו לשתף פעולה, אבל בחקירות נתניהו לא היה שום אכזריות מיוחדת, או אכיפה ברירנית. מה שיש זה עכבר שעושים ממנו הר. הקראת הדלפות חלקיות זה דבר לא מרשים וזו לא חשיפה. זה להפוך את החדשות לפארסה בשירות אדם לא ידוע. לא פלא שחדשות כאן 11 הפכו לחדשות הנצפות בישראל.

2 thoughts on “ספירציה, קונספירציה ומורשת – ישראל מתקרבת לפיצוץ”

  1. הרשימה היתה יכולה להיות טובה לולא החלטת לרדת גם על גנץ. גנץ הוא אדם משיכמו ומעלה והוא הישועה שלנו נגד ביבי אז למה להשמיץ גם אותו?

    1. שלום לישראלית שאכפת לה.
      אני לא "יורד" על גנץ וגם לא על נתניהו, אני מציג את העובדות והפרשנות כפי שאני מפרש אותן. גנץ נלחם על "שלום בית". מה זה שלום בית? יש גם קוים אדומים, והוא לא מספיק עסוק בלשרטט אותם.
      כל עוד הוא רוצה "שלום ואחדות" עם מי שרוצה לחסל את גופי השלטון והמתחרים הפוליטיים על מנת לשמור על עצמו בשלטון – אז הוא נלחם קרב מפסיד, כי אין אפשרות לפשרות עם נתניהו. או שאתה מתחתיו או שאתה נגדו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *