אקדח הקפצונים של ביבי ונאום "גם עלי מאיימים" של נתניהו – כמה זמן תוכנן מראש?

האם "ממשלת רק לא ביבי תחילה" תקום כבר בשבוע הבא? יום ד' הבא הוא המועד האחרון.
נדמה כי בליכוד ובסביבת נתניהו משלימים עם הקמת "ממשלת רק לא ביבי תחילה", כלומר ממשלה זמנית של כחולבן והעבודה שמטרתה להחליף את ממשלת המעבר ולהרחיב את הממשלה בהמשך ולפיכך הם מנסים להסעיר את הרוחות באמצעות השלטת חוסר לגטימיות לממשלה כאמור.
היום, יום שני, 11.11, יצאו מספר דוברים בליכוד בטענה כי העניין סגור: מירי רגב, מיקי זוהר ואפילו נתניהו עצמו הודיעו שבמהלך שבוע הבא תקום ממשלה צרה בראשות גנץ.

על מנת לנסות לתפוס תמיכה בדעת הקהל, נתניהו ושות' מפיצים מספר איומים, אך מדובר באיומים פיקטיביים:

איום 1: איך ממשלה צרה תוכל להגיב למה שקורה בעזה אם היא נתמכת על ידי הערבים?
בואו נצא מנקודת הנחה, שגויה לחלוטין, שהערבים אכן הינם שונאי ישראל וכל מטרתם להשמידנו מבפנים. אני חושב שעצם הפצת נקודת הנחת המוצא הזו על ידי נתניהו היא פשע שנאה, אבל לצורך הדיון – בואו נדון בזה. איפה החשש הגדול? שכחולבן ייכנעו וישלמו פרוטקשן לחמאס? את זה כבר נתניהו עושה. אולי החשש השני הוא שכחולבן לא יוכלו לצאת למבצע בעזה או בכל מקום אחר בגלובוס בגלל הפחד מהפלת הממשלה על ידי הערבים? ובכן, כדי שהערבים יוכלו להפיל ממשלה על הבסיס הזה הם צריכים לגייס להצבעת אי-האמון את נתניהו עצמו! האם הוא ישתף איתם פעולה בזמן סיכון בטחוני? ונניח שהוא ישתף איתם פעולה, אז מה יקרה? נלך לבחירות, כשאז ממשלת מעבר של כחולבן חופשיה מכל מחויבות ויכולה לפעול באופן חופשי, בדיוק כמו ממשלת המעבר של נתניהו, אבל בהבדל אחד – וזה לוקח אותנו לאיום הפיקטיבי מספר 2.

איום 2: נתניהו הוא ראש אופוזיציה אימתני ומעמדו כיו"ר אופוזיציה יחזק אותו
האם זה נכון? לרוב נתניהו תקף את הקואליציה מטעמים בטחוניים, אך האם מי שהיה ראש ממשלה במשך 10 שנים יכול לבוא בטענות למישהו?הרי במשך שנה לפחות יוכלו להאשים אותו בירושה הרעה. יתר על כן: האם קבינט בטחוני שכולל 3 רמטכ"לים, 2 שרי ביטחון לשעבר ואת יאיר לפיד הוא קבינט שאי אפשר לסמוך עליו? האם קבינט כזה שיתוגבר אולי בכמה בכירי שב"כ, מוסד או משטרה מיש עתיד הוא קבינט שהציבור לא יאמין ביכולתו לדון בעניינים בטחוניים בגלל שאיזה מואשם בשוחד מהאופוזיציה שכנראה אחראי למצב הזה אמר זאת? הטענות שעבדו נגד בוז'י או ציפי לא ממש עובדות נגד גנץ, אשכנזי, בוגי, לפיד ועמיר פרץ.

איום 3: ממשלה בתמיכת הערבים תחסל את הקריירה הפוליטית של ליברמן
ליברמן הוכיח עוצמה ציבורית חסרת תקדים במערכות הבחירות באפריל 2019, כאשר הצליח להיכנס עם חמישה (5) מנדטים גם כאשר לא התייחסו אליו כלל. לליברמן יש בסיס פוליטי בקרב הציבור של עולי ברה"מ, שם יש מספר בעיות יסוד הקשורות לפנסיה, וליחסי דת ומדינה בפרט גיור, ברית הזוגיות ותחבורה ציבורית בשבת. ליברמן יכול להשיג באופן מיידי חקיקה מהירה בתחומים האלה במסגרת ממשלה צרה כאמור ולקצור הישגים גדולים מאוד. במידה וייצא לבחירות בעוד חודשיים ימים ההישגים האלה, בצירוף העובדה שהוא נתפס היום כממליך המלכים ויכול גם הוא להפיל את הממשלה על כל חריגה מקו סביר, מייצרת מאזן אימה שמבטיח שליברמן לא ייפגע פוליטית.

כמה זמן מראש תכנן נתניהו את נאום "גם עלי מאיימים"?
במסגרת יום השנה לרצח רבין שצוין בכנסת ישראל בנימין נתניהו נשא נאום וקשר אותו לנאומו של יונתן בן ארצי, נכדו של נתניהו שקרא לו להתפטר בשל שדבק בו רבב פלילי. לדבריו של נתניהו בנאום בכנסת, בטקס הזיכרון הממלכתי נעשה שימוש ציני ופוליטי כדי להאשים את כל הימין ברצח ובהסתה, ואז שלף נתניהו את ה"אס": "לפני כמה ימים עצרו מישהו שאיים לרצוח אותי, למה לא אמרתם כלום?" שיטת "ההתקפה היא ההגנה הטובה ביותר" היא שיטה מוכרת של נתניהו והיא אכן עבדה במשך השנים, אבל הפעם זה היה קצת מוזר – בן ארצי לא האשים את נתניהו או את הימין בהסתה. למעשה הנאומים כלל לא עסקו בסוגייה זו (באופן חריג) אלא בטענה שעליו להתפטר כי דבק בו רבב פלילי.
נקודה זו מלמדת כי נאום נתניהו נכתב מראש תוך שהוא חזה בצורה שגויה את התנהלות נציג משפחת רבין בטקס, ונתניהו לא התאים אותו בצורה טובה לפני עלייתו לנאום. עולה עוד שאלה: ביום השנה לרצח רבין, 4.11.2019, העלה נתניהו פוסט של אדם בשם צביקה סבג הרומז על מותו הקרב של נתניהו ובני משפחתו. אחרי מספר ימים פורסמה כתבה קטנה שאותו צביקה סבג, התגלה כאדם משועמם, חולה ומסכן שפרסם מאות ואולי אף אלפי סטטוסים על משפחת נתניהו, והוא שוחרר מבית המשפט עם צו הרחקה ובערבות. נתניהו היה יכול למצוא מסכן כזה בכל אחד מימי השנה, אז למה הוא בחר דווקא את ה-4.11? הסיבה לדעתי היא שהוא הכין את הנאום לכנסת כבר לפני מעל שבוע והפוסט הזה, כמו המעצר שרדף אותו היה מתוכנן על מנת לתמוך בנאום.

במילים אחרות – מבחינת נתניהו העוול הגדול של בן ארצי לא היה "שימוש ציני" בנאומו בעצרת, אלא שה"שימוש הציני" הפתיע והלך לכיוון של התיק הפלילי של נתניהו, במקום להיות צפוי וכמו כל שנה לבוא בטענות על "ההסתה". נו טוב, נתניהו יכול להסתפק שהתקשורת לא באמת עלתה על הניואנס הזה.

שאלה לסיום
האם עכשיו כשנתניהו מעריך שבשבוע הבא הוא יפסיק להיות ראש ממשלה וכנראה לא יחזור לכיסא לעולם הוא יפנה ליועמ"ש מנדלבליט בדרישה לזרז את קבלת ההחלטה והגשת כתב אישום נגדו על מנת שהתיק יוגש בפני שלושה שופטים בירושלים במקום בפני שופט אחד בתל אביב?

One thought on “אקדח הקפצונים של ביבי ונאום "גם עלי מאיימים" של נתניהו – כמה זמן תוכנן מראש?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *