מתנת נתניהו לשנה החדשה – היפוך שעון החול

לקראת השנה החדשה מודיע בנימין נתניהו באמצעות נתיניו: אני מחזיר את המנדט. נתניהו מנסה לשדר לנשיא ריבלין את המסר הבא: אם אני לא יכול להרכיב ממשלה, אף אחד לא יכול להרכיב ממשלה ולכן אין סיבה לתת לגנץ את המנדט ואפשרות להרכיב את הממשלה ויש לצאת מיד לבחירות.
אבל זה לא המסר היחיד שאפשר להבין מזה.
נתניהו בפועל הפך את שעון החול. זו הפעם הראשונה מזה עשר שנים שנתניהו מאבד את הזכות להרכבת הממשלה. הפעם האחרונה שניתנה למישהו אפשרות להרכיב ממשלה הייתה זו ציפי ליבני שכשלה, לאחר התפטרותו של אהוד אולמרט. היא האשימה את החרדים שכרתו ברית עם נתניהו וכפו הליכה לבחירות, אך בפועל היא זו שסירבה להצעותיהם.
מאז, בני גנץ למד את השיעור, והוא כבר הציע לחרדים שני שליש דף ריקים, כלומר – הוא יקבע מסגרת וממנה הם יקבלו את כל תאוותם בידם. די לגנץ בשיתוף פעולה עם ש"ס כדי להקים ממשלה בתמיכת המשותפת מבחוץ, בדומה לממשלת רבין ב-1992 או ממשלת ברק ב-1999. מה שהיה מותר לרמטכ"לים ההם, מותר לרמטכ"ל הזה.

קיימות מספר לא מבוטל של ממשלות שבני גנץ יכול להרכיב, כולל "ממשלת רק לא ביבי תחילה" , אך חשוב מכך: נתניהו ממהר להודות בכישלונו, והמסר הוא שעצם מתן המנדט לנתניהו היה שגיאה.

למה נתניהו מחזיר את המנדט?
נתניהו עסוק בשימוע. הוא מבין שללא ממשלת חסינות והפיכה הוא לא יוכל להתגבר על האישומים, ולכן האופציה היחידה שלו היא ללכת לבחירות לפני הגשת כתבי האישום. במסגרת בחירות נוספות הוא יוכל לצאת למלחמה שלא הרשו לו לצאת אליה ולעשות עוד צעדים מטורפים כיד הדמיון במטרה להשיג את המטרה של 61 מנדטים, או ביטול הבחירות בישראל. בנתיים הוא גם סבור שיתפקד כראש ממשלת מעבר ועל פי העיקרון "דחיית הקץ יכולה להסתיים בביטול הקץ" – מדובר בניצחון, זמני לפחות.

במידה ונצא לבחירות זריזות, נתניהו מאמין שיוכל ללחוץ על היועץ המשפטי לממשלה להימנע מהחלטה והגשת כתב אישום, וכך לדחות את הקץ, שהוא הגשת כתב האישום ואולי להביא לביטולו.

אך הוא טועה

התחלת עידן גנץ
מהרגע שגנץ יקבל את האפשרות להרכיב ממשלה, הוא ייתפס כראש ממשלה פוטנציאלי. מדובר בניצחון תודעתי עצום. בנוסף, נתניהו יאבד את היכולת להוביל מהלכים. בשבועיים האחרונים נתניהו מריץ ספין אחרי ספין, כדי שהתקשורת תימנע מעיסוק בשימוע, אך אם גנץ יקבל את מלאכת הרכבת הממשלה, וייקח את הזמן. לדוגמא יוציא את סיעת כחולבן לטיול מרוכז בחול למשך שבוע שבועיים – האפשרות של ספינים תרד מהשולחן.

במילים אחרות – החזרת המנדט היא הסימן שהפור נפל, ונתניהו איתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *