נתראה ב-2020 – המו"מ הקואליציוני יתחיל רק לאחר החלטה בתיקי נתניהו

בתוך כל הבוקה ומבולקה שנמצאת עכשיו המערכת הפוליטית ניתן להבין כי הפלונטר לא ייפתר כל כך מהר.

בעוד גוש השמאל-מרכז ערבים לא רוצה את נתניהו, לא משנה מה, גוש החרדים-דתיים-ליכוד רוצה רק את נתניהו.

באמצע נמצא ליברמן, שלא רוצה את נתניהו עם ממשלת חסינות, אך באותה המידה לא ישב עם מרצ והערבים גם מסיבות אידיאולוגיות וגם מסיבות אלקטורליות – אם יוצאים למערכת בחירות שלישית הוא לא מתכוון להתאבד פוליטית ולאבד את הבסיס הימני שלו.

לכאורה שמציגים את זה ככה, יכולה כחולבן לפתור את הפלונתר ולהציע לליברמן 8 מקומות בעשירייה הראשונה ברשימת כחולבן במידה ויתקיימו בחירות נוספות, והחל ממקום 43 יתחיל ריץ-רץ בין הרשימות, אבל ההצעה הזו לא תוצע, וגם אם הייתה מוצעת, ליברמן לא היה מסכים לקבל אותה.

מכאן שאנחנו נמצאים לכאורה במבוי סתום. אך המבוי הסתום הזה עומד להיפתח והדברים קשורים בהחלטת הפרקליטות בקשר לתיקי נתניהו. הפרקליטות מתכוונת לנהל שימוש לנתניהו בין תאריכים 2-10 לאוקטובר, כלומר בשבועיים-שלושה הקרובים. לאחר מכן ישבו אנשי הפרקליטות והיועמ"ש על הטענות של פרקליטי נתניהו ויחליטו לגבי העמדה או אי-העמדה לדין.

במידה ונתניהו לא יועמד לדין, בין אם הדבר יגרור פניות לבג"צ – אין ספק שהוא יוכתר כראש הממשלה. גם העבודה-גשר וגם כחולבן יסכימו להיכנס לממשלת הימין-חרדים על מנת לאזן את דרכיה במקרה כזה; חסינות והרס שלטון החוק לא יהיה במקרה כזה, אבל נתניהו יוכתר כראש הממשלה לנצח.

במידה ונתניהו יועמד לדין על עבירות של הפרת אמונים ובוודאי על עבירות של שוחד – המצב ישתנה, כשאז נפתחות אפשרויות חדשות.

מכאן שעד להכרעה בתיקי נתניהו, שתתרחש איפהשהוא בין 70 ל-90 ימים מהיום, אין מה להתעניין במערכת הפוליטית. שום חדש לא ייצא משם.

חוק יסוד הממשלה מאפשר 28 ימים לכל מועמד ועוד הארכה של 14 ימים שהיה מקובל לתת אותה בעבר. בהנחה ששני המועמדים לא יצליחו להרכיב ממשלה, הזמן המינימלי שיעבור הוא חודשיים, כלומר תחילת דצמבר. לאחר כישלון כפול, יש להמתין 21 ימים נוספים כשרק אז יוצאים לבחירות נוספות, כלומר 2020 כאשר עד אז צפויה הכרעה בתיקי נתניהו.

על פי עיקרונות המו"מ הציבוריים שנכתבו במקומות רבים – כאשר יש דד-ליין, דוחים את ההכרעות לדד-ליין, אז נתראה ב-2020, רק אז יתחיל המו"מ הקואליציוני. עד אז הכל זה דיבורי סרק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *