סקר מאגר מוחות 14.3 – הליכוד מתרסק עבור גוש הימין?!?

סקר מאגר מוחות (לעיון בתוצאות לחץ כאן) מציג אבסורד רציני ביותר: הליכוד מתרסק ומפסיד בבחירות ב-8-9 מנדטים לכחול לבן אך המנדטים הולכים רובם ל"גוש הימין" אשר לכאורה מנצח את הבחירות.
לכאורה בלבד, מאחר ומלבד מפלגות הימין הדתי (איחוד הימין – הימין החדש – וזהות – ) יתר המפלגות המשוייכות ל"ימין" אינן באמת מפלגות נאמנות, אלא מרכז חברתי/סקטוריאליות (ש"ס, יהדות התורה, כחלון, ליברמן, גשר) אשר אמנם נוטות לימין אבל לא ידועות בנאמנות גדולה, אלא לשולחיהם (ואני אומר זאת לטובתן).

התוצאות ביחס לתוצאות מכוני סקרים אחרים שונות לחלוטין. לא רוצה כרגע לומר מי צודק, אני מעדיף לראות עוד סקרים. אני כן יכול לומר כי ביחס למכון מדגם אשר ביצע סקר באותו המועד (לכתבה על התוצאות לחץ כאן), הנתונים הגולמיים של מאגר מוחות אמנם לא מפורטים (אחוז ללא נקודה עשרונית) אבל כוללים אחוז מתלבטים הרבה יותר סביר (14% לעומת 4.5% אצל מדגם); מאגר מוחות גם מפרט תוצאות בקרב מצביעים שבוודאות יגיעו להצביע (כ-58% מהמצביעים) שם מצב הליכוד עוד בכלל בכי מר, דבר אשר מסביר את רצון הליכוד לקמפיין "גוואלד" בטחוני למרות שהקמפיין הזה די מגוחך לאור העובדה שמול הליכוד מתמודדים שלושה רמטכ"לים, אשר החולשה שלהם בניגוד לבוז'י הרצוג לפני 5 שנים היא בכלל בתחום הכלכלי והמדיני.

להערכתי אם הליכוד ימשיך בקו הזה, יכול להיות שדווקא מאגר מוחות יהא הסוקר אשר יהפוך לנביא הלאומי.

להלן התוצאות

סקר מדגם 14.3 – זהות מכרסמת בימין החדש

תוצאות סקר מדגם ידיעות אחרות (לעיון בדיווח לחץ כאן) מלמדות כי מכון מדגם השלים עם העובדה שמפלגת זהות מתחזקת משבוע לשבוע ועוברת את אחוז החסימה.
מדובר בעובדה שהופכת ונהיית קשוחה. זהות מכרסמת לאט לאט בעיקר בימין החדש שהולכים ונחלשים, אך גם באיחוד הימין ובכחול לבן, אשר מאבדת גובה משבוע לשבוע.

הערה לעניין כחול לבן – בין מדגם לבין מאגר מוחות יש הבדלים מהותיים ביותר לגבי תוצאות הסקרים, הן הגולמיים והן לאחר התערבות ופרשנות הסוקרים של המתלבטים. במסגרת תוצאות מאגר מוחות מאותו המועד, הליכוד הוא דווקא זה שמתרסק. את הניתוח לסקר מאגר מוחות ניתן לקרוא כאן.

לעניין הליכוד – גם אצל מדגם הליכוד נחלש בשבוע שעבר, אך מדובר בתוצאה שאין בה קריאת מגמה אלא במרחב טעות הסקירה.

כחלון "מתאושש" בסקר מדגם ועובר את אחוז החסימה, חוזר לרמות גולמיות של 3.3-3.5%. כדאי לעקוב אחרי תוצאות של כחלון בסקרים נוספים ולמצע כדי להעריך איפה הוא נמצא.

להלן התוצאות

סקר מכון מדגם 10.3 – כחלון מקבל הטבת ספק, פייגלין מופלה לרעה

דרוש: עיתונאי חוקר שיבדוק האם הקשרים העסקיים של מדגם משפיעים על דיווחי הבחירות; על פי מידע שהתקבל אצל הח"מ מדגם מספקים שירותי סקרים עבור משה כחלון

בסקר מכון מדגם אשר נערך עבור ידיעות אחרות (לעיון בסקר לחצו כאן) יש נתונים מוזרים וצריך להמשיך לעקוב אחרי סקרי מדגם כדי ללמוד מה המגמה פה

מסקנות מתוצאות הסקר
1. נתחיל מנתון המתלבטים. 4.7% מתלבטים. הנתון לדעתי לא סביר. אצל כל הסוקרים האחרים למעט בסקרי מדגם נתון המתלבטים הינו 15% ומעלה. איך זה בדיוק שמדגם שואלים בדיוק את האנשים שיודעים מה להשיב? אם אתם שואלים אותי זה לא נראה טוב.

2. לפי מידע שהתקבל אצלי, מדגם מבצעים סקרים עבור כחלון במהלך הבחירות הנוכחיות. מדגם חייבים לחשוף את ניגודי העניינים שלהם כי בסקר הזה לראשונה כחלון ירד עמוק מתחת לאחוז החסימה.
אציין כי עד הסקר הזה כחלון עמד על הגבול, בשיעור של 3.3-3.5 אחוזים בנתונים הגולמיים. אני לא רואה סיבה מיוחדת לתת לכחלון שנמצא בפירוש במגמת היחלשות הטבת ספק, אבל נמשיך לעקוב ונדע האם יש פה הושטת יד של הסוקרים, או מגמה של התרסקות שכחלון לא יוכל להתאושש ממנה.
המסקנה שלי היא כזו – אם יתחילו לדווח שכחלון לא עובר את אחוז החסימה – הוא מתרסק ולא מתאושש.

אני רוצה לציין כי על פי מידע שקיבלתי, מדגם סוקרים לכחלון בבחירות האלה. כדאי מאוד לבדוק את היקפי הסקירה מאחר ולא בהכרח שכל מכון סקרים היה נותן "הטבת ספק" כזו של 0.45% למי שמקבל 2.9%. עם זאת לאור נתוני העבר אני מבין את שיקול המכון ועדיין ראוי לשאול מה היקף ניגוד העניינים.

3. פייגלין וזהות ממשיכים במגמת התחזקות. סקר שנערך 30 ימים לפני הבחירות ומראה 3.1% בנתונים גולמיים ביחד עם מגמת ההתחזקות – מלמד באופן חד משמעי כי הוא יעבור את אחוז החסימה. כל מי שאומר אחרת פשוט מנסה לעשות מניפולציה לבוחרים.

4. לגבי התוצאות "למעלה" בין הליכוד לכחול לבן אני רוצה לראות עוד סקרים כדי להסיק מסקנות.

להלן תוצאות הסקר

5.3.2019 סקר קמיל פוקס לחדשות 13

ניתוח הנתונים בסקר קמיל פוקס מלמד מספר מסקנות משמעותיות ביותר:

1. כחלון מתחת לאחוז החסימה. הסוקר הוסיף לכחלון קולות מהמתלבטים למרות שהוא במגמת ירידה מובהקת. לדעתי זו החלטה לא סבירה.

2. בסיס ההצבעה של מרצ גבוה מבסיס ההצבעה של העבודה. בקרב יהודים שתי המפלגות מקבלות 4%, אך בקרב ערבים מרצ מקבלת 8% והעבודה רק 4%. מסיבה זו מרץ עומדת על בסיס הצבעה של 6 מנדטים והעבודה 4 מנדטים.

3. בסיס ההצבעה לכחולבן של גנץ-לפיד גבוה מאוד. מעל 29%. הסוקר הקצה למפלגה 6 מנדטים נוספים בלבד. המשמעות אינה נוגעת אך ורק לכחולבן, אלא גם למפלגת העבודה, אשר הולכת ונחלשת ועשויה למצוא עצמה בנסיבות מסוימות מתחת לאחוז החסימה.

4. הודעת היועמ"ש לא השפיעה כמעט בכלל על ההצבעה. הליכוד לא נחלש, אך לעומת זאת בסיס ההצבעה לגנץ לפיד עלה משמעותית.

לקובץ התוצאות לחצו כאן

תוצאות הסקר בטבלת האקסל:

ניתן לראות בגרף המצורף כי כחלון מתחת לאחוז החסימה בתוצאות הגולמיות.

ניתן לראות את תוספות המנדטים שהקצו הסוקרים. אין שום היגיון בתוספת ההקצאה לכחלון, בעיקר נוכח מגמת הירידה המתמשכת שהוא מצוי בה.

ולהן התוצאות השקופות – תוצאות הסקר בתוספת הקצאות הסוקרים.